x

Kimerevített pillanat

Kimerevített pillanat

A fejtartás fontosságának tanulmányozásában nagy segítséget jelentett a fényképezőgép feltalálása, a fotózás fejlődése, majd a mozgókép megszületése.

Ennek köszönhető az a felfedezés is, hogy az állatok mindig először a fejükkel mozdulnak. Alexander tudományát megosztotta egyik fivérével, akivel később relaxációt és testtartás-korrekciót is tanított Sydneyben és Melbourne-ben. Majd 1904-ben elhagyta Ausztráliát, Londonba települt át, ahol saját praxist nyitott. Az I. világháború alatt Amerikába költözött, ahonnan csak 1925-ben tért vissza Londonba. 1931-ben létrehozott egy relaxációs technikákat oktató iskolát gyerekek számára. 1955-ben halt meg, de a szóbeszéd szerint 85 évesen még át tudta lendíteni lábát egy szék háttámlája felett, így demonstrálva hajlékonyságát és testi rátermettségét.

Kliensei között a drámaíró George Bernard Shaw-t, a kor híres színészét, Sir Henry Irvinget, az író Aldous Huxley-t, és az anatómusprofeszszor E. Coghillt is megtalálhatjuk.

A "normális" nem természetes!

Az emberi test fejlődése során egy olyan csodálatosan összehangolt, több mint 200 csontból és izmokból álló szerkezetté vált, melyet körültekintéssel kell kezelnünk. Az Alexander-módszer egyik lényege "önmagunk használata", emberi létünk intelligens megközelítése.

FONTOS! Testünkkel a természetnek nem az volt a szándéka, hogy a televízió előtt lehuppanjunk a kanapéra, és keresztbe rakjuk a lábunkat. Szervezetünk ilyetén használatából származnak testi és lelki betegségeink.

A természet arra "fejlesztette ki" az emberi testet, hogy gyakran változtasson helyzetet, mozogjon. Nagy terhet jelent gerincünk számára, ha órákig ücsörgünk előnytelenül kialakított bútordarabokon. A rossz testtartás és a káros szokások egymást erősítik, felszínes légzést, stresszt és depressziót eredményeznek.

Jobb megelőzni a bajt, mint gyógyítani, ám a mélyen belénk rögzült testtartási szokásaink mellett nehéz gyógyírt találni kisebb-nagyobb egészségügyi problémáinkra. Egyúttal egónk számára túl nagy feladatot jelent újratanulni valamit, akármilyen kézenfekvő is ez.

Ugyanakkor, ha vesszük a fáradságot, hogy megértsük, mivel vétünk magunk ellen, befektetéseink busásan megtérülnek.

"Használati utasítás"

Az Alexander-módszer hívei állítják, testi és lelki betegségeink részben abból származnak, hogy már gyerekkorunk óta rosszul használjuk a testünket. Ha szokásunkká válik, hogy természetellenes tartásba "rendezzük" testünket - izmainkat túlfeszítsük, hátunkat görbítsük, lábunkat keresztbe rakjuk, állkapcsunkat mereven tartsuk -, idegrendszerünk és izmaink működését akadályozzuk, elveszítjük koordinációs és egyensúlyozási képességünket.

Az Alexander-módszer elmélete szerint az emberek zöme akaratlanul, mégis folyamatosan károsítja a testét. Oly régóta, hogy számunkra már a természetellenes testtartás lett a normális és természetes. Felnőttkorunkra általában olyan káros testtartást - izomhasználatot - fejlesztünk ki, amelynek már fiziológiai, érzelmi, viselkedésbeli és szerkezeti változások a következményei. Észre sem vesszük, hogy állás közben milyen gyakran helyezzük egyik csípőnkre testsúlyunkat, holott ezzel megcsavarjuk a gerincünket, hátunkat pedig kimozdítjuk normális vonalából. Vállunk állandó, tudattalan megfeszítésével légzésünket és látásunkat is akadályozzuk.

Testtartási hibáinkat alapos és kitartó újratanulással kijavíthatjuk, ehhez nyújt segítséget az Alexander-módszer.

A technika oktatói pácienseiket megtanítják testük megfelelő használatára, hogy azután tudatosan irányíthassák testtartásukat, tagjaik összerendezettségét. A módszer keretében számos olyan cselekvést kell újratanulnunk, amit egyébként természetesnek veszünk - ilyen például az ülés, az állás, a lefekvés, a felkelés és a sétálás is. Az Alexander-módszer egyik legfőbb célja nyakunk tehermentesítése a nyakban és a vállakban lévő feszültség tudatosításával, majd pedig a spannoltság oldása különféle gyakorlatok segítségével.

Jó tudni!

Az Alexander-módszer segítségével leküzdhetők különböző légzőszervi, idegrendszeri, mozgás-szervi, és emésztőrendszeri panaszok, valamint sok más, bizonytalan eredetű probléma is!

Szabad kölcsönhatás...

A fejünk, nyakunk és hátunk közötti szabad kölcsönhatás elmélete talán egyszerűnek hangzik, mégis kiemelkedő a jelentősége sportolók, zenészek - különösen fuvolások és hegedűművészek - esetében.

Kapcsolódó Tartalom