x

A test hatalma a tudat felett

A test hatalma a tudat felett

Negatívak a leleteink... Jó hír. Ám amikor ennek ellenére folyamatosan roszszul érezzük magunkat, aligha nyugtatnak meg. Sőt!

Az orvostudomány mai állása szerint számos olyan betegség, illetve kellemetlen tünet létezik, amelynek okát a legalaposabb orvosi vizsgálatok sem tudják kideríteni. Ugyanakkor nem is gondolnánk, hogy az olyan egyszerű és természetes dolgok, mint a légzésünk, a testtartásunk, mozgási és pihenési szokásaink nagyon is erőteljes hatást gyakorolnak testünk működésére! Így akár megfejtésül is szolgálhatnak egy-egy rejtélyesnek tűnő "kórság" esetén...

Húzd ki magad, fiam! Ne állj úgy, mint egy kérdőjel! Fejet fel! Mellet ki! Hasat be!

Életünk során számtalanszor figyelmeztetnek minket arra - otthon a szüleink, az iskolában a tanáraink, később esetleg a kedvesünk -, hogy miként tartsuk helyesen magunkat.

Pihegő cövek?

Igen ám, de a mindenképpen jóindulatúan elhangzó tanácsoknak-utasításoknak csak egy kis töredéke tesz valóban jót testünknek!

Gondoljunk csak a jógalégzésre, mely a hasi lélegzésre - tehát pocakunk ki-be mozgására - helyezi a hangsúlyt! Ezzel szemben nálunk, Európában inkább a "Hasat be, mellet ki!" szlogen honosodott meg! Amennyiben betartjuk, s cövekként állunk, ülünk, megyünk, nem csoda, hogy légzésünk felületessé válik, már-már nem is lélegzünk igazán, csak pihegünk... Előbb csak panaszkodunk, később meg is betegszünk.

Ha hajlandóak vagyunk belegondolni, magunk is beláthatjuk, fejtartásunk óhatatlanul hatással van a fejünkben és a "szomszédságában" lévő szerveink működésére, illetve egész idegrendszerünkre.

Mindezt figyelembe véve, már a 19. század végén kifejlesztették az Alexander-módszert, bár e technika még napjainkban is méltatlanul ismeretlen a világ egy részén.

FONTOS! Az Alexander-módszer segítségével a helytelen - egészségünkre hosszú távon káros - testtartási szokásokat tudatosítani, illetve korrigálni lehet. Segítségével leküzdhetők a különböző légzőszervi, idegrendszeri, mozgásszervi és emésztési panaszok, valamint sok más, bizonytalan eredetű probléma.

Egyedülálló életút

Az Alexander-módszer kifejlesztésének izgalmas története hosszú időre nyúlik vissza. Frederick Matthias Alexander 1869. január 20-án látta meg a napvilágot Tasmania szigetén, nyolc testvér közül a legidősebbként. Beteges gyermek volt, asztmával küszködött, rövid életet jósoltak neki. Betegeskedése okán sokat hiányzott, javarészt kimaradt az iskolából. Az osztályterem helyett inkább az istállóban töltötte napjait, s a lovak körüli teendőket tanulta meg igazán. Így tett szert arra az érzékenységre és érintésformára, ami később annyira hasznosnak bizonyult számára. Tizenhét évesen egy ólombánya hivatalában helyezkedett el a lakóhelyéhez közeli Mount Bishoff környékén. Munkája mellett lelkesen gyakorolta a hegedülést és a színpadi szavalást, különösen a Shakespeare-monológok voltak kedvére valók. Teltek az évek, majd Melbourne-be költözött. A színpad iránti vonzódásának engedve saját drámatársulatot alapított, ám régi légzőszervi problémái kiújultak. Egyszer megesett, hogy szavalás közben elveszítette a hangját, az orvos pedig hosszas pihenést javasolt neki. Megfogadta a tanácsot, de alighogy visszatért a színpadra, az eset megismétlődött. Orvosa nagyon korrekt volt, mert nem kezdett el kísérletezni, hanem széttárta karjait, s bevallotta, hogy képtelen kideríteni betegsége okát.

A viktoriánus kor embere híres volt tudományos érdeklődéséről, így Alexander - jobb híján - elkezdte vizsgálgatni saját magát. Egy tükör segítségével megfigyelte fejtartását és légzését, majd minden észrevételét gondosan leírta naplójába. Két alapvető tapasztalattal gazdagodott. Eszerint:

  • a fej mozgása elemi fontosságú
  • amit saját elképzelésünk szerint teszünk, az akár ellentétes is lehet azzal, ami a valóságban történik!


Ha hátrahajtjuk a fejünket, vagy ülés közben kihúzzuk magunkat - sokszor gyakorlatilag tudatalatti indíttatásból -, olyan izomfeszültségek rakódnak egymásra, amelyek komoly problémákat okozhatnak. Akárcsak ő, Alexander esetében, amikor a helytelen fejtartás légcsőgyulladást eredményezett... Megfigyelései során rájött: már a legkisebb testtartás-változtatások is jelentős fordulatot okozhatnak.

Kapcsolódó Tartalom